Digitālā reklāma: neliela vai ļoti būtiska digitālā mārketinga sastāvdaļa?
Digitālā reklāma kļūst par arvien nepieciešamāku sastāvdaļu katra uzņēmuma attīstības ceļā. Tomēr, jo biežāk šie atslēgvārdi tiek pielietoti, jo biežāk tie tiek jaukti ar jebkuru citu digitālās darbības sfēru, īpaši ar digitālo mārketingu. Kāda un vai vispār pastāv atšķirība starp digitālās reklāmas un digitālā mārketinga jēdzieniem?
Mijiedarbība starp (digitālo) mārketingu un reklāmu
Amerikas Mārketinga Asociācija (American Marketing Association) mārketingu definē kā aktivitāšu, procesu un institūciju kopumu ar galveno misiju: radīt, komunicēt un veidot piedāvājumu, kas ir nozīmīgs klienta, partnera un sabiedrības kopējai vērtību sistēmai.
Tomēr kādu lomu visā mārketinga aktivitāšu kopumā spēlē viens no mārketinga darbības aspektiem: digitālā reklāma? Jā, digitālā reklāma ir tikai viens no mārketinga komplicētās darbības rīkiem, tomēr droši varam apgalvot, ka arī viens no svarīgākajiem! Auditoriju uzrunājoša reklāma ir pirmais solis klientu piesaistīšanai produkta pirmreizējai vai atkārtotai iegādei.
Attīstības un konkurences piesātinātajā gadsimtā tieši digitālā reklāma ir kļuvusi par jauno uzņēmumu pirmo virzītājspēku tirgū. Jāatzīst, ka jauna produkta palaišana un virzīšana tirgū nav viegls process: ir jārēķinās ar lielu laika un finansiālo resursu ieguldījumu, tāpēc ir svarīgi stratēģiski izplānot, kādus reklāmas veidus izvēlēties un kādos kanālos tiks ieguldīti līdzekļi. Pat šķietami veiksmīgākā mārketinga stratēģija nekad nedarbosies bez kvalitatīvas digitālās reklāmas tās pamatā. Un otrādi – lai šī reklāma savu uzdevumu izpildītu pēc iespējas labāk un sasniegtu pēc iespējas atbilstošāku auditoriju – ir nepieciešams izvēlēties piemērotākos reklāmas kanālus (piem., izvietot reklāmu sociālajos tīklos (Facebook, Instagram), medijos, Google Display & Display Video 360, AdForm tīklos).

Kas slēpjas zem “digitālās reklāmas” jēdziena?
Atbilstoši izvēlēts digitālo kanālu mikss, digitālās reklāmas formāti un proporcionāli tam atlasīta mērķauditorija ir tikai neliela daļa no digitālās reklāmas uzdevumiem. Lai reklāma nodrošinātu iespējami augstākos pārdošanas reitingus, ir jāatrod arī efektīvākais vizuālo materiālu un satura risinājums. Šīs tēmas, kā arī pareizo pieeju – kā izvēlēties veiksmīgākos formātus konkurentu digitālās aktivitātes analīzei iespējams apgūt divu dienu Digitālās reklāmas kursā!

Neskatoties uz uzņēmuma apjomu un sfēru, digitālās reklāmas uzdevums ir nemainīgs – piesaistīt klientus konkrētajam uzņēmumam un tā piedāvājumam. Visticamāk, potenciālie klienti jau ir uzsākuši meklēt uzņēmuma piedāvāto pakalpojumu vai līdzvērtīgu produktu internetā – digitālās reklāmas uzdevums ir pārtvert klientu intereses posmā (ieskaties blogā, lai noskaidrotu arī citus posmus klienta digitālās izpētes ceļā) un atrast veidu, kā ar reklāmas ziņojumu izcelties uz konkurentu fona un piesaistīt potenciālā klienta uzmanību.
Vai zināji, ka..
- Katru gadu pasaulē reklāmas materiālu veidošanai tiek ieguldīti aptuveni 500 miljardi dolāru!
- Jāņem vērā, ka aptuveni 54% patērētāju atzīst, ka labprātāk izvēlēsies preces un pakalpojumus no uzņēmumiem, kas reklāmas sfērā izmanto kvalitatīvu video vai foto materiālu!
- Facebook katru dienu ielogojas aptuveni 2,5 biljoni cilvēku;
- 40% no B2B mārketinga pārstāvjiem par veiksmīgāko reklāmas rīku uzskata e-pasta newsletterus;
- Google Display reklāmas sasniedz aptuveni 90% visu interneta lietotāju.
Jāņem vērā, ka digitālā reklāma nav tikai jaunu uzņēmumu mārketinga rīks – veiksmīga produkta vai pakalpojuma pārdošanas kampaņu izveide ir pamatā jaunu klientu piesaistei arī lielāku uzņēmumu darbībā, kas savu veiksmes stāstu jau ir nostiprinājuši.
Tātad arī globālajiem uzņēmumiem ir nepieciešams sekot līdzi aktualitātēm digitālās reklāmas ietvaros un izmantot pēc iespējas vairāk digitālās reklāmas rīku un aplikāciju kā platformu sevis reklamēšanai.
Digitālās reklāmas galvenā funkcija: pārdot!
Tātad, atšķirība starp digitālā mārketinga un reklāmas jēdzieniem pastāv: digitālais mārketings ir jumta atslēgvārds uzņēmuma kopējai virzībai tirgū, savukārt, digitālā reklāma – daļa no tā.
Lai arī jēdzieni “digitālais mārketings” un “digitālā reklāma” ir savstarpēji ļoti līdzīgi, ir nepieciešams apzināties atšķirību, kā arī galvenos pamatprincipus abu sfēru veiksmīgai darbībai uzņēmuma attīstības procesā!